Strona główna

Nr 1 (2)

Autorem grafiki na okładce jest Peter Stanimirov, główny grafik w Haemimont Games, twórca niezliczonej ilości grafik do książek i okładek, m.in. do bułgarskich wydań: „Decameronu”, „Don Kichota”, „Wigilijnej Opowieści”, opowiadań Poego czy Lovecrafta. Peter Stanimirov zasłynął także jako autor okładek, do książek Stephena Kinga; jest także jednym z niewielu autorów na świecie, którzy zostali zaproszeni do współtworzenia wyjątkowego albumu, poświęconego Stephenowi Kingowi, wydanego przez amerykańskie wydawnictwo Contipende w 2009r.  Okładka w jednoznaczny sposób zdradza temat przewodni najnowszego numeru czasopisma. Są nim WAMPIRY. – To właśnie wampirom poświęcony został artykuł historyczny Jana Gruszki, pt. „Drakula – narodziny legendy” . O wampirach będzie też można przeczytać w tekstach Alicyi Rivrad, „Krwawe opowieści” czy Anny Dymnej, „Wampir klasyczny”.

Oczywiście, podobnie do numeru zerowego, nie może zabraknąć w „Bramie” opowiadań. Tematyka tych, przygotowanych do publikacji w najnowszym wydaniu jest szeroka i nie koncentruje się tylko na wampirach. Autorzy: Piotr Kupla, Wojtek Gunia, Jarek Turowski, Robert Cichowlas – tych panów chyba nie trzeba przedstawiać.  Inni autorzy to Ahsan Ridha Hassan, Piotr Borlik i nasza perełka Agnieszka Kwiatkowska.  A więc będą nawiedzone domy i przedmioty, zombie, duchy, czarownice i wampiry.

Co istotne, nowy numer „Bramy” wzbogacony będzie o elementy, których w poprzednim wydaniu czasopisma nie było. – Uwzględniając sugestie Czytelników, wprowadziliśmy galerię, a w niej kilka wspaniałych czarno-białych grafik Petera Stanimirova. Poza tym nie zabraknie informacji o grach. W tym numerze Agnieszka Pilecka testuje planszówkę „Pokój 25”. Będzie także Magic the Gathering, w mrocznej odsłonie. Mamy przygotowany świetny artykuł, nie tylko dla graczy, oczywiście o wampirach. Będzie też można przeczytać felieton, pt. „Korzyści z posiadania nawiedzonego zamczyska”, w którym o weird fiction opowie Paweł Mateja.

OPOWIADANIA:400

Wojciech Gunia „Raport z placu budowy”

P. Borlik „Kryptonim”

A.Ridha Hassan „Pendolino”

Piotr Kulpa „Renowator”

JarosławTurowski „Saka Sori”

Robert Cichowlas „Pupil Reichsfuhrera”

Agnieszka Kwiatkowska „Czarny powóz”

ARTYKUŁY I FELIETONY:

Paweł Mateja „Korzyści z posiadania nawiedzonego zamczyska”

Jan Gruszka „Drakula – narodziny legendy” art. historyczny.

Anna Dymna „Wampir klasyczny”

Ryszard Brzeziński „Kto lepszy- Mściciel czy Jedi”

Alicja Rivard „Krwawe opowieści”

Paulina Rzeszutek „Innistrad. Świat Wampirzego Planswalkera w MtG”

RECENZE:

Agnieszka Pilecka „Pokój 25”

Kwartalnik „BRAMA” Nr1. Maj 2015

Format A4

Stron 60

Papier kredowy, kolor.